ARAÇ FENNİ MUAYENESİ ÖNCESİ HAZIRLANMASI GEREKEN EVRAKLAR

Araç Muayeneniz Öncesinde Hazırlamanız Gereken Zorunlu Belgeler
 
Bu belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda aracınızın muayene işlemlerini başlatabilmemizin mümkün olamayacağını önemle hatırlatmak isteriz.

Tüm araçlar için;

Ruhsat: Trafik ve Tescil Belgesidir.
Ruhsatınızda muayene onayı için yer yok ise Şoförler Cemiyeti’den EK-1 Belgesi almanız gerekmektedir.
Fenni Muayene İzin Belgesi:  Motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler, motosikletler ve römorklar da dahil olmak üzere tüm motorlu ve motorsuz araçlar için vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. (Araç satışı ve devri için alınan “İlişik Kesme Belgesi” ile işlem yaptıramadığınızı belirtmek isteriz.) TÜVTURK istasyonlarında motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler, motosikletler ve römorklar da dahil olmak üzere tüm motorlu ve motorsuz araçların gerçek zamanlı (online) borç sorgulaması yapılmaktadır. İstasyonda yapılan bu sorgulamada, vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde vergi dairesi veya bürolarından temin edilebilen Fenni Muayene İzin Belgesi istenmektedir. Vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkmaması durumunda Fenni Muayene İzin Belgesi talep edilmeksizin muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. (Aracınızın borç sorgulamasını Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi websitesi www.gib.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.)

Trafik Sigortası: Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali Sorumluluk Sigortası akit  belgesi talep edilmez.)
Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası özel muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak:

Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları.

LPG veya CNG takılı araçlar  için:

Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG/CNG Ruhsatı, "Gaz Sızdırmalık Raporu" yerine kullanılamaz. Gaz Sızdırmazlık Raporunun geçerlilik süresi 1 aydır. 

Share

 


İLGİLİ MADDELER

Powered By relatedArticle

sitemap